Historie pardubické házené

 

- zmapovat začátky pardubické házené se podařilo prostřednictvím zachovaných oddílových kronik, z nichž jsou vybrány důležité momenty. Převážná část příspěvků je z období prvních zápasů o postup do divize, kde pardubický celek působí jako házenkářský nováček, tudíž každý zápas je nanejvýš důležitý a stojí za to si o něm napsat.

Dále jsou zde úryvky, citáty, fotografie a novinové články, jež jsem považoval za "zajímavé".

---------------------------------------

Rok 1968

Úryvek z článku sportovních novin "Pochodeň": "V těchto dnech se v Pardubicích zakládá nový házenkářský oddíl. Jeho mateřská jednota však není doposud definitivně známa. S největší pravděpodobností to bude buď Rudá hvězda nebo Polaban Pardubice.Tréninky však již pravidelně probíhají na hřišti v elektrotechnické průmyslové škole vždy v úterý a ve čtvrtek od 16hod. Do letošní mistrovské soutěže bude přihlášeno družstvo mužů, během příštího roku i družstvo dorostenců. Voláme na naše tréninky všechny sportovce, kteří by chtěli hrát házenou a také ochotné funkcionáře, kteří by pomohli s prací v oddíle."

Krátce poté bylo rozhodnuto o založení oddílu Rudá hvězda Pardubice, jež se okamžitě přihlásil do oblastního přeboru, v té době nejnižší házenkářské soutěže.

Ještě před vlastními zápasy v oblastního přeboru se nově založený tým účastnil několika přátelských zápasů, aby se připravil na podzimní část sezony. 

- losování před utkáním RH Pardubice - Transporta Chrudim "B", jež RH vyhrála 12:9

 Následně na to začíná historicky první pardubické kolo v házené mužů.

1. kolo podzim 1968

RH Pardubice - Tepna Náchod (11:25)

- každý začátek je těžký a tak jsme dostali zaslouženou lekci, která působila jako ledová sprcha.

2. kolo

Dukla Pardubice - RH Pardubice (22:18)

- výsledek z prvního utkání nikterak nepovzbudil a zápas, kde rozhodčí Lelka odevzdal vojákům více než je zvykem pro domácí celek, byl dalším šokem pro nováčka soutěže.

3. kolo

RH Pardubice - SZTŠ Litomyšl (14:13)

- Konečně vítězství! Těsný výsledek sice plně nevyjadřuje naši převahu, ale díky za něj! Dopomohl nám vystoupat na osmé místo v tabulce.

- na snímku s č.6 Bublávek, č.2 Šmidrkal

4. kolo

RH Pardubice - VŠ HradecKrálové (25:13)

5. kolo

RH Pardubice - Sokol Ostroměř (21:7)

Úryvek z novin: "Rudá hvězda se rozehrála už v týdnu. Porazila v předehraném zápase VŠ Hradec Králové 25:13 (12:8) při výtečné střelbě Drahého, Dostála a Šmidrkala. V neděli porazila Ostroměř vysoko 21:7, kde v poločase byl stav 15:0 po exhibici celého pardubického družstva."

 

- bojujeme, aby skore bylo co nejlepší

6. kolo

TJ Svitavy - RH Pardubice (0:12)

V sedmém kole soutěže jsme předváděli naše umění ve Svitavách. Domácí diváci se nemohli smířit s vysokou porážkou svých miláčků od "bažantů" soutěže, a tak rozhodčí za stavu 8:18 pro RH musel utkání předčasně ukončit. Po jednání u "zeleného stolu" nám byl uznán kontumační výsledek.

- při vysoké porážce jde veškeré sportovní chování domácích stranou

7. kolo

RH Pardubice - Sokol Rokytnice (34:9)

Bojujeme o co nejlepší umístění a dobré jméno pardubické házené.

Rokytnice i přes bojovný výkon neměla šance na úspěch.

8. kolo

TJ Jičín B – RH Pardubice (11:11)

Z rušného utkání jsme si odvezli jen jeden bod, když jsme se nedokázali vypořádat s nepříznivým počasím.

Třetí místo tabulky je ale stále naše.

9. kolo

RH Pardubice – Transporta Chrudim B (8:7)

Těsné vítězství nás posunulo na druhé místo.

- při nerozhodném skore je potřeba bojovat stále naplno, a to na obou stranách hřiště

- a důležitý je samozřejmě také pořádný nápřah...

10. kolo

Slavie Hradec Králové – RH Pardubice (7:15)

Do Hradce Králové jsme jeli s odhodláním zvítězit a tak si udržet druhé místo, na které jsme se v minulém kole překvapivě vyšvihli. V samotném utkání jsme narazili na pověstnou tvrdou, až sprostou hru soupeře. Jiskřilo se u obou branek, neboť chtěli-li jsme uspět, museli jsme hru také náležitě přitvrdit. Povedlo se! S četnými modřinami odvážíme i oba body.

11. kolo

TIBA Dvůr Králové nad Labem B – RH Pardubice (11:15)

V utkání rušného průběhu jsme si počínali jako ostřílení kozáci a udrželi si svoji pozici před třetí Duklou Pardubice. Přezimujeme na druhém místě a v roli černého koně soutěže.

 

JARNÍ ČÁST SOUTĚŽE

12. kolo

TEPNA Náchod B – RH Pardubice (16:16)

V utkání, ve kterém jsme chtěli odčinit podzimní porážku a měli svého soupeře a oba body již „na talíři“, jsme nedodrželi trenérovy taktické pokyny a umožnili tak náchodským vyrovnat, čímž si udrželi svůj čtyřbodový náskok.

Úryvek z novin: "Zahajovací jarní kolo oblastního přeboru házené přineslo dobré výsledky oddílům okresu. Utkání mezi TEPNOU Náchod B a RH Pardubice skončilo před návštěvou 200 diváků nerozhodně 16:16 , po poločase 7:9. Hosté vedli po celé utkání, nehráli přitom v kompletní sestavě, chyběli Šmidrkal, Martinec a Kraus. Teprve v závěru utkání se domácím podařilo vyrovnat dvoubrankový náskok. Platnou posilou RH je střelec šesti branek Kořínek."

13. kolo

RH Pardubice – TIBA Dvůr Králové nad Labem B (14:8)

RH Pardubice porazila TIBU Dvůr Králové nad Labem B a odsunula tento celek až na šesté místo.

14. kolo

VŠ Hradec Králové – RH Pardubice (12:23)

Utkání, ve kterém se nám trochu začalo dařit až v samém závěru. Samotný průběh plně vystihuje výrok našeho nešťastného trenéra Ládi Linka: „Je to shnilý, chlapci, opravdu shnilý!“.

15. kolo

RH Pardubice – Dukla Pardubice (20:15)

Zápas ovládla rivalita. Nastoupil již uzdravený Šmidrkal, splácely se staré dluhy. Odešel Mach z Dukly s vykloubeným loktem (odplata za klíční kost). Byla také odčiněna podzimní porážka, která těší tím více, protože Dukla byla poražena naprosto regulérně a ne přispěním rozhodčího, jako se to stalo nám v podzimní části soutěže.

Úryvek z novin: "Utkání oblastního přeboru, domácí derby mezi Rudou Hvězdou a Duklou Pardubice skončilo 20:15 pro RH. Obě mužstva hrála bojovně, RH dovedla lépe zakončovat."

16. kolo

STZŠ Litomyšl – RH Pardubice (9:16)

Utkání, jehož důležitost se ukázala až později. Vždyť jsme byli jediní, kdo dokázal Litomyšl na jaře porazit.

17. kolo

Sokol Ostroměř – RH Pardubice (11:41)

Musíme hrát na skóre, pro případ, že by Náchod ještě jednou prohrál, ale nesmíme tento sen, aby nám to vyšlo, zakřiknout.

Úryvek z novin: "Rekordního vítězství dosáhla pardubická RH v Ostroměři, kde si nahrála skóre pro případ, že by měla v konečném účtování stejný bodový zisk jako dosud vedoucí Náchod B."

18. kolo

RH Pardubice – TJ Svitavy (30:12)

Toto tvrdě hrané utkání, zápas předešlý a zápasy následujících dvou kol soutěže byly honbou za dobrým skóre.

19. kolo

Sokol Rokytnice – RH Pardubice (3:26)

V devatenáctém kole se stalo neuvěřitelné. Náchod prohrál v domácím prostředí s Litomyšlí a ztratil tak svůj čtyřbodový náskok z podzimu. Udržuje se tak v čele soutěže jen díky předehranému utkání s VŠ Hradec Králové.

20. kolo

RH Pardubice – TJ Jičín B (18:2)

Tímto utkáním máme oproti Náchodu již lepší rozdíl branek o sedmnáct, ale stále o zápas méně, proto jsme stále na druhé pozici. Neprohrajeme-li v Chrudimi a doma s Hradcem, máme naději postoupit.

Úryvek z novin: "Nejzajímavějším utkáním 21. kola bude utkání v Chrudimi. V sobotu 14. Června od 10,15 hod hostí TRANSPORTA B aspiranta postupu do divize RH Pardubice. Domácí chtějí soupeři oplatit těsnou porážku z podzimu, hosté, chtějí-li bojovat o postup, musí zvítězit! Utkání tedy slibuje nanejvýš dramatickou podívanou."

21. kolo

TRANSPORTA Chrudim B – RH Pardubice (12:18)

Předposlední kolo úspěšně za námi! Bude poslední stejně úspěšné? V posledním kole se bude rozhodovat o postupujícím do divize. DUKLA hostí Náchod B a RH se střetne se Slávií Hradec Králové.

22. kolo

RH Pardubice – Slávie Hradec Králové (11:5)

Utkání, které vyneslo nováčka na stupeň nejvyšší. Stalo se, v co věřili jen optimisté a největší blázni. Postupujeme do divize.

Mužstvo, které pro Pardubice vybojovalo DIVIZI házené

z leva stojí: trenér Linek, Šmidrkal, Kraus, Jezdinský, Faltejsek a Bauer

v podřepu: Buchta, Kadlec, Drahý, Kořínek a toho času zraněný brankář Mistr

chybějící: Kocián, Tereska a "vlasti sloužící" Valenta

 

DIVIZE r. 1969 - 1970

Známe již své budoucí soupeře!

Rozlosování:

 1.kolo       Dukla Bechyně – RH Pardubice

 2.kolo       RH Pardubice – Praha 4

 3.kolo       Sparta B – RH Pardubice

 4.kolo       RH Pardubice – Železný Brod

 5.kolo       Dvůr Králové nad Labem – RH Pardubice

 6.kolo       RH Pardubice – Soběslav

 7.kolo       Tábor - RH Pardubice

 8.kolo       RH Pardubice – Aritma Praha

 9.kolo       Jitex Písek - RH Pardubice

10.kolo       Lokomotiva České Budějovice - RH Pardubice

11.kolo       RH Pardubice – TRANSPORTA Chrudim

 

  

"Rozvoj házené v následujících letech" 

 

r. 1973

 

- Antukové hřiště, kde se dříve hrávala házená, dnes jsou zde volejbalové kurty.

r. 1982

Při návštěvě družebního oddílu z NDR SG Nord – West Drážďany byla oddílu udělena sekcí házené NDR medaile Artura Bekera za zásluhy o rozvoj při výchově mládeže.

- starší dorost

-starší dorost

- házenkářský areál je stále vylepšován. Osvětlení hřiště č. 1, krytý prostor střídaček a prostor pro pomocné rozhodčí.

r. 1983

Na hřišti č. 1 položen Nisaplast, provedeno oplocení házenkářského areálu.

r. 1984

Proveden asfaltový koberec na hřišti č. 2. Za pomoci rodičů odpracováno 2108 brigádnických hodin.

V současné době má oddíl házené, který je nositelem stříbrné plakety ČSTV, 204 členů a má k 30.6.1984 v soutěži osm mládežnických družstev chlapců, jedno mládežnické družstvo děvčat a jedno družstvo mužů. V oddíle má každé družstvo stanoven výkonnostní cíl. Nejvýše je stanoven cíl družstvu starších dorostenců, získat k následujícímu roku titul krajského přeborníka a postoupit do druhé dorostenecké ligy. Stejný úkol je stanoven i družstvu mužů.

r. 1985

V této sezoně startuje v mistrovských soutěžích již 9 družstev mládeže a družstvo mužů. Byli odměněni dlouholetí funkcionáři oddílu p.Vopršal, Faltejsek, Šmahel, Velíšek, Kocián, Valenta, Cakl a Klindera za práci, kterou pro oddíl vykonali.

Družstvo staršího dorostu – vítěz krajského přeboru a kvalifikačního turnaje o postup do dorostenecké ligy házené

z leva stojí: trenér Šmidrkal, Kudláček, Koucký, Bakalář, Koželský, Michálek, Brož a vedoucí družstva Cakl

v podřepu: Lazaridis, Kumpán, Vašek, Levinský, Cakl, Marek, Mikulecký M. 

 

r. 1986

Sportovní rok srpen 1985 až květen 1986 je nejúspěšnějším rokem v trvání oddílu házené.

Do soutěží byla zapojena 3 družstva žákyň, 7 družstev žáků a dorostenců a 1 družstvo mužů. O družstva pečovalo 13 trenérů a 11 vedoucích družstev. Pracovala velmi trenérská rada, výbor oddílu se pravidelně scházel, pracoval podle plánu.

Došlo k dobudování areálu oddílu házené, který má dnes 2 hřiště - s povrchem asfaltovým a nisaplastovým. V současné době je také ve výstavbě objekt šaten a ubytovny, kde má oddíl získat 5 šaten pro svých 13 družstev.

- družstvo mužů před zahájením zápasu s Duklou Praha

- zápas RH Pardubice - Dukla Praha (bránící Faltejsek, Šmidrkal)

r. 1987

- uzavřený házenkářský areál v sídlišti na Dukle reprezentuje oddíl tím nejlepším způsobem.

- dorostenky, účastnice Krajského přeboru se svým trenérem V.Kociánem a vedoucím M.Cidlinským

r. 1988

umístění družstev v tomto roce:

KP Muži - 5.místo/11

KP st.žáci A - 1.místo/10

KP st.žáci B - 5.místo/10

KP ml.žáci A - 4.místo/10

KP ml.žáci B - 7.místo/10

KP minižáci A - 3.místo/7

KP minižáci B - 6.místo/7

KP dorostenky - 2.místo/5

KP st.žačky A - 1.místo/8

KP st.žačky B - 7.místo/8

KP.ml.žačky - 1.místo/6

 

Pokládání Nisaplastu na hřišti č. 2.

 

- mladší žáci B s trenérem O.Faltejskem a pomocníkem trenéra J.Dvořákem

- přípravka dívek s trenérem p.Fabiánem

- starší žákyně B s trenérem p. Klinderou st. a pomocníkem trenéra p.Hanušem

- mladší žákyně s trenérkou p.Heřmanovou

- Vladimír Vašek v utkání RH Pardubice - TJ Svitavy

- Petr Hruban při střelbě přes bloky 

r.1989

V současné době má oddíl více než 300 členů, převážně mládeže. V soutěžním ročníku 1988/1989 startovalo v krajském přeboru celkem 14 družstev, z toho je 9 chlapeckých, 4 dívčí a jedno mužské. Radost máme všichni zejména z vítězství a postupu do DL v kategoriích ml. dorostenců a dorostenek. Další dvě první místa v KP vybojovala družstva st. žáků a žákyň. Na druhých místech KP skončila družstva st. dorostenců a mužů. Věříme, že i tato družstva v příští sezoně udělají vše pro postup do vyšší soutěže.

Oddíl házené má však i své specifické problémy. Jedná se zejména o treninkové prostory v zimním období. Rozměrově vyhovující hřiště nejsou v Pardubicích k dispozici a ani přidělené počty hodin v "malých" školních tělocvičnách neodpovídají potřebám.

Ze strany vyšších svazových orgánů je doporučován další kvantitativní rozvoj dívčí složky, ale pomoc při vytváření podmínek a daných slibů neexistuje. I přes některé obtíže výbor oddílu a s ním i všichni funkcionáři věří v další, zejména kvalitativní rozvoj házené v Pardubicích.

Vše vystihuje přiložený novinový článek:

 

- Petr Faltejsek v utkání st. žáků

- tým trenéra st. dorostu M.Lédla drží první pozici v přeboru Vých. kraje (Michal Kumpán - sedmimetrový hod)

r.1990 - současnost

Bohužel v dochovaných kronikách a záznamech již další roky vývoje pardubické házené nejsou zaznamenány. Podíváme-li se ale na stav pardubické házené v současnosti, zjistíme, že situace se stále díky nemožnosti kvalitně trénovat během zimní přípravy a špatného počasí spíše zhoršovala, až některá družstva zanikla či odešla od oddílu RH Pardubice. Je s podivem, že se házená jako sport v Pardubicích stále ještě hraje a trénuje, přičemž velkou zásluhu na tom mají trenéři současní i minulí, kteří byli a jsou tomuto sportu nakloněni a kteří se snažili i přes zmíněné problémy vychovávat kvalitní hráče a starali se o jejich zázemí. 

Pevně věříme, že se situace bude zlepšovat a že si tento sport najde své místo stejně jako ostatní vyhlášené pardubické sporty.

Přiložený novinový článek z roku 1990 je spíše smutným zakončením tohoto rozsáhlého výtahu z historie pardubické házené, ale bohužel plně odráží neschopnost a aroganci několika generací lidí, kteří mají možnost pomoci v rozšiřování zázemí a dalším růstu házené v Pardubicích, ale kteří se upínají pouze na několik vyhlášených sportů, do nichž každým rokem Pardubice investují nemalé peníze. Pardubice - město "pouze tří" sportů!!!!